У межах угоди про зону вільної торгівлі ЄС прибрав для України усі імпортні мита і квоти. Ваші прогнози: чи буде це рішення продовжено й наступного року?
Назар Бобицький: Чинна законодавча база, що регулює торгівлю між Україною та ЄС, — це угода про асоціацію. В її межах є система квот для окремих чутливих категорій аграрної продукції, ЄС в односторонньому порядку призупинив дію всіх обмежень. І ці автономні обмеження діють до червня 2024 року. Прогнозувати щось важко, але я закликаю до реалізму в очікуваннях наших аграріїв.
На вашу думку, на якому етапі готовності наразі український агросектор на шляху до інтеграції до ЄС? Зокрема, чи готовий ментально український аграрій до правил ЄС?
Назар Бобицький: Потрібно першочергово дбати про дотримання українського законодавства в частині благополуччя тварин, безпечності готової продукції. Уникати ситуацій, коли в партіях продукції можуть знаходити хімічні залишки чи збудників, адже всі порушення стають предметом розслідувань і кидають тінь на репутацію наших агроекспортерів. Зараз більше ніж будь-коли потрібно дбати про репутацію продукції, виробництва. Варто ще раз переглянути свої виробничо-фінансові плани і доносити їх до членів УКАБ, щоб у нас була консолідована позиція по можливих нових параметрах торгівлі з ЄС. Ми маємо бути готовими до дуже непростого діалогу. Ми не можемо це зробити без участі компаній-членів асоціації.
На підсумок нашої розмови, скажіть, будь ласка, тезово, що отримає український аграрій від вступу до ЄС?
Назар Бобицький: Найважливіша вигода — безперешкодний доступ до ринків ЄС. Коли ми станемо повноцінними членами ЄС, всі квоти зникнуть. Ми увійдемо у єдиний митний союз ЄС і єдине регуляторне поле у частині нетарифних регулювань. Тобто однакові правила гри. На м’ясо птиці, зерно можна буде ставити печатку: зроблено у ЄС.
Другий величезний блок переваг — можливості глобального експорту, які вже має ЄС завдяки широкій мережі торговельних угод: їх понад 50 від Австралії до Аргентини, з третіми країнами світу. Звісно, що після нашого вступу ці угоди будуть відкориговані, оскільки Україна дуже сильно змінить розстановку сил. Але разом з ЄС ми зможемо експортувати набагато більше, ніж раніше.
Нарешті, третій великий блок вигід — це доступ до підтримки фермерів у межах політики САП. Ця політика ЄС теж буде переглянута, але ключові елементи допомоги, пов'язані із заохоченням сталої практики виробництва, розвитку сільських громад, ці фонди залишаться.
Які вимоги до української сторони?
Назар Бобицький: Повна адаптація вітчизняного законодавства до законів ЄС у всьому масиві норм, які регулюють ведення сільського господарства. Ми можемо боротися за певні обмежені перехідні періоди чи тимчасові виключення для окремих галузей, але це матиме тимчасовий адаптивний характер.
Отже перше — це завершення реформи ринку землі, можливість використання землі у фінансово-кредитних відносинах. Це має бути прозоро, цивілізовано, з мінімумом корупції.
Друге завдання — посилення ефективності, незалежності та фаховості органів нагляду за безпечністю продуктів харчування, здоров'ям рослин і тварин.
Ці інституційні реформи вже почалися, але ще далеко не завершені. Тож аграрний сектор має спільно зі здоровими силами добиватися завершення цих реформ, щоб не було профанації.