Від розписок до нот: інновації в агрофінансуванні та доступ до ринків капіталу
Кирило Мухомедзянов, керівник проєкту IFC «Розвиток доступу агросектору України до ринків капіталу»
Менше місяця залишилось до появи на українському ринку агрофінансування інноваційного інструменту — аграрних нот.

Від моменту прийняття закону про аграрні ноти 22 лютого 2024 року ринок активно готується до запуску інструменту. Команда проєкту IFC у партнерстві зі Швейцарською конфедерацією спільно з регулятором ринку працюють над створенням необхідної нормативно-правової бази, розробляють спеціальну цифрову інфраструктуру на базі Центрального депозитарію, ведуть активну інформаційно-просвітницьку роботу серед агровиробників та кредиторів.
Що обумовило ідею розробки аграрних нот, які інновації вони запровадять на ринку та як взаємодіятимуть із існуючим інструментом аграрних розписок, поговоримо далі. 

Аграрні розписки: перевірений інструмент, що створив фундамент для змін

Аграрні розписки зарекомендували себе як ефективний фінансовий інструмент для аграрного ринку, надаючи малим та середнім виробникам можливість залучати фінансування навіть за відсутності ліквідних активів для застави. Вони забезпечують оперативний доступ до товарних і грошових ресурсів під заставу майбутнього врожаю, що особливо актуально для малого та середнього бізнесу. Гнучкість розписок дозволяє адаптувати їх до потреб аграріїв, надаючи вибір між товарними та фінансовими форматами. Простота оформлення, прозорий процес реєстрації та можливість залучення фінансування від широкого кола кредиторів роблять цей інструмент доступним і зручним для агровиробників. В умовах економічної нестабільності, спричиненої війною, аграрні розписки стали важливою підтримкою для фермерів, залучаючи в аграрний сектор щорічно до $200 млн. Загалом, починаючи з 2015 року, аграрні розписки допомогли залучити більше $2,4 млрд в український агросектор. 
Аграрні ноти: цифрова еволюція у фінансуванні

Досвід використання аграрних розписок сформував нову потребу ринку в модернізації інструменту та визначив подальший напрям його еволюції. Закон про аграрні ноти — це крок уперед до цифрової трансформації агрофінансування.

Основні ключові зміни, які несе введення на ринку аграрних нот:
  • Набуття статусу цінного паперу забезпечує інтеграцію агробізнесу України в ринки капіталу, а також надає інвесторам новий динамічний фінансовий інструмент, який можна додати до своїх портфелів.
  • Облік у Реєстрі аграрних нот і депозитарній системі забезпечує зручність, надійність та швидкість операцій з аграрними нотами завдяки його електронній взаємодії з іншими публічними реєстрами та депозитарною системою.
  • Зниження транзакційних витрат завдяки діджиталізації процесу видачі, обігу та виконання усуває потребу в нотаріальному посвідченні. Це робить фінансування більш доступним для малих агровиробників.
  • Ширше коло користувачів та секторів сільського господарства забезпечене на законодавчому рівні. Можливість випуску аграрних нот мають сільськогосподарські кооперативи. Також у якості застави може виступати не тільки рослинницька, а і тваринницька продукція та продукти первинної переробки, що робить аграрні ноти більш інклюзивними.
  • Кращий захист прав кредиторів, що забезпечує швидше прийняття рішень та більшу безпеку, укріплюючи довіру кредиторів і тим самим збільшуючи обсяги фінансування агросектору.
Запровадження аграрних нот, особливо в умовах вторгнення росії в Україну, є важливим кроком до трансформації сектору, адже тепер малі та середні агровиробники та інвестори отримають прозорий і доступний механізм фінансування.

Обидва інструменти діятимуть на ринку паралельно з 1 січня 2025 року, надаючи кредиторам та агровиробникам можливість обирати найбільш зручний інструмент, який максимально задовольнить потреби кожного з них. Це дійсно стає знаковим етапом у трансформації ринку агрофінансування та відкриває нові можливості для українського аграрного сектору, який щодня продовжує доводити свою стійкість і здатність до адаптації навіть у складних умовах війни.
Джерело: AgroPortal.ua
На відкриту розмову зі спікером запрошуємо приєднатися під час конференції «Ведення агробізнесу в Україні» (DoAgro24), яка відбудеться 11 грудня. Захід організовує асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent.

Для довідки: генеральний партнер конференції — Міжнародна Фінансова Корпорація (IFC), що є підрозділом Групи Світового банку. IFC у партнерстві з Міністерством фінансів Чеської Республіки реалізовують проєкт «Підвищення стійкості агробізнесу», метою якого є сприяння інвестиціям у приватний сектор у сталі та стійкі харчові екосистеми в Україні та країнах Центральної й Східної Європи.
КОНТАКТИ